5. Digitální záznamníky

Základní charakteristika / popis

Digitální záznamníky jsou oblíbenou a často používanou pomůckou na cestách, při přednáškách i ve chvílích odpočinku. Umožňují zaznamenat informace i hudbu ve vysoké i nižší kvalitě zvuku a to mono i stereo. Informace je možné přehledně třídit do složek a zpětně je jednoduše vyhledat. Vestavěnou paměť záznamníků je možné rozšířit paměťovými kartami. Digitální záznamníky si získávají oblibu sympatickým tvarem, malým rozměrem, hmatnými tlačítky, hlasovým průvodcem a jednoduchým ovládáním. Dají se připojit k počítači (přenos dat, zálohování).

Digitální záznamník ELTRINEX V12 PRO je výkonné zařízení s vícesměrovým stereo-mikrofonem a možností pořízení zvukového záznamu v délce až 6993hodin. Předností tohoto zařízení je hlasový průvodce, který seznámí nevidomého uživatele s obsluhou přístroje. Součástí zařízení je rovněž FM rádio a řada praktických funkcí.

Eltrinex Mini je varianta digitálního záznamníku, která je zabudovaná do náramku na ruku. Předností tohoto zařízení jsou malé rozměry, jednoduché ovládání, volné ruce při nahrávání a možnost pořízení záznamu v délce až 18hodin na jedno nabití. Vzhledem k tomuto originálnímu provedení je možno mít záznamník vždy u sebe a provádět neomezený záznam po dobu celého dne.

V nabídce digitálních záznamníků vhodných pro nevidomé jsou záznamníky Olympus VN-541PC, Olympus DM-720 Olympus  LS-P4. Digitální záznamník Olympus DM-720 disponuje mj. vysoce kvalitním hudebním MP3 a WMA přehrávačem. Vynikající kvalitu stereo nahrávek umožňuje nový systém 3 vestavěných mikrofonů a zoom mikrofon pro přesné zacílení na zdroj zvuku, který chce uživatel nahrát. Toto zařízení je vhodné při nahrávání ve větších prostorech. Olympus  LS-P4 nahrává zvuk v profesionální kvalitě na koncertě, v přírodě, schůzce apod.

Náročnost obsluhy

Obsluha pomůcky je jednoduchá. Zacvičení je vhodné.

Význam pro studium / pracovní uplatnění

Pomůcka nahrazuje zápisník. Umožňuje nahrávání i poslech. Nahrané soubory je možné stáhnout do počítače a dále s nimi pracovat.

Klíčová slova

  1. Způsob komunikace: hlasový výstup, zvětšení.
  2. Účel použití: poskytnutí informace.
  3. Použitá technologie: elektronika.
  4. Způsob práce: nahrávání hlasové informace, poslouchání.
  5. Způsob úhrady kupní ceny: úřady práce.

Dodavatel

Sestavil: Petr Karásek

ELTRINEX V12 PRO  

Obr. 50a: ELTRINEX V12 PRO  

Eltrinex Mini

Obr. 50b: Eltrinex Mini

Olympus  LS-P4

Obr. 50c: Olympus  LS-P4