8. Hodinky a další pomůcky pro měření času

8.1 Hodinky s hmatovým či hlasovým výstupem a hodiny pro slabozraké

Základní charakteristika / popis

Hodinky a budíky jsou základní a nejžádanější pomůckou u lidí všech věkových kategorií. Každý zájemce volí pomůcku poskytující co nejpřesnější informaci v závislosti na jeho schopnostech vnímat čas vizuálně, sluchem nebo hmatem. Při výběru vhodného typu hodinek nebo budíku hraje významnou roli i účel, ke kterému bude pomůcka používána. Hmatové náramkové hodinky mají odklopné víčko. Nejsou vhodné pro lidi se špatným hmatem nebo masivními bříšky prstů. To však neplatí o hmatovém budíku, jehož ciferník poskytuje pohodlný prostor pro vyhmatání informace i těmto lidem. Hlasové budíky jsou nejčastěji k dostání v češtině, angličtině a němčině. Mohou být součástí i jiných zařízení jako například indikátoru barev ColorStar nebo kuchyňské váhy. Hodinky a budíky se vyrábí jako náramkové, stojací nebo jako přívěsek. Oblíbenou a praktickou pomůckou mezi nevidomými uživateli jsou mluvící hodiny s kalendářem, budíkem a měřením teploty MLV01 „mluvík“. Předností tohoto zařízení jsou malá velikost a jednoduché ovládání pomocí jednoho tlačítka. Hodiny s kalendářem doplňují další funkce k měření času jako je časovač, minutka, stopky a rychlé hlášení času. Zařízení slouží zároveň jako teploměr k měření vnitřní teploty a s připojenou sondou teploty vnější. Je možné připojit i sondu, k měření intenzity osvětlení (slouží jako indikátor světla).

 

Náročnost obsluhy

Obsluha pomůcky je jednoduchá. Problémem pro lidi v pokročilém věku a lidi se špatným hmatem mohou být malá tlačítka u některých typů hodinek.

Význam pro studium / pracovní uplatnění

Jedním ze základních problémů člověka, který ztratí zrak je to, že nerozezná den a noc. To navozuje často nemalé psychické problémy.

Klíčová slova

  1. Způsob komunikace: hmatový výstup, hlasový výstup, zvětšení.
  2. Účel použití: poskytnutí informace.
  3. Použitá technologie: mechanika, elektronika.
  4. Způsob práce: čtení hmatem, čtení zrakem, poslouchání.
  5. Způsob úhrady kupní ceny: vlastní financování.

Dodavatelé

Sestavil: Petr Karásek

mluvící hodiny s kalendářem, budíkem a měřením teploty MLV01 „mluvík“

Obr. 62:mluvící hodiny s kalendářem, budíkem a měřením teploty MLV01 „mluvík“

8.2 Minutníky digitální a hmatové

Základní charakteristika / popis

Minutníky jsou běžnou pomůckou používanou především v kuchyni při přípravě jídla. Výhodou je jednoduché a přesné nastavení času. Zájemce si může vybrat minutník digitální nebo hmatový. Digitální minutník může být i součástí jiného zařízení například kuchyňské váhy, mluvících hodin (MLV01 „mluvík“).

Náročnost obsluhy

Obsluha pomůcky je jednoduchá.

Klíčová slova

  1. Způsob komunikace: hmatový výstup, hlasový výstup, zvětšení.
  2. Účel použití: poskytnutí informace.
  3. Použitá technologie: elektronika.
  4. Způsob práce: čtení hmatem, čtení zrakem, poslouchání.
  5. Způsob úhrady kupní ceny: vlastní financování.

Dodavatel

Sestavil: Petr Karásek

Hmatové a hlasové hodinky

Měřič krevního tlaku, glukometr, teploměr, osobní váha

Minutníky
Obr. 63: Přívěšek s vestavěnými hodinami s hlasovým výstupem, hodinky a budík s hmatnými značkami k rozpoznání času, minutníky (hmatový, s akustickým výstupem), pomůcky pro selfmonitoring (měřič krevního tlaku, glukoměr, teploměr)