9. Měřící přístroje s hlasovým nebo hmatovým výstupem

9.1 Pomůcky pro selfmonitoring

Základní charakteristika / popis

Při práci s nevidomým a slabozrakým člověkem je nutné zajištění jeho bezpečnosti. Opomenutí této zásady by mohlo mít tragické následky při samostatném pohybu i dalších činnostech. K prevenci nežádoucích zdravotních stavů patří pravidelná kontrola (hladina glukózy v krvi, hypertenze, hypotenze, tělesná teplota, hmotnost apod.) a dodržování rad lékaře. Nevidomí i slabozrací používají k měření těchto hodnot většinou standardní pomůcky doplněné o hlasový výstup.

Měřič krevního tlaku a glukózy navíc umožňuje některým slabozrakým osobám odečítání naměřených hodnot zrakem na velkém displeji.

Teploměry se vyrábí jako speciální pomůcka pro nevidomé. K dostání jsou teploměry s ohebnou gumovou špičkou a také teploměr mluvící česky s možností připojení sondy k měření venkovní teploty, disponující řadou dalších funkcí MLV01 „mluvík“.

Některé osobní váhy zprostředkovávají údaje o tělesné hmotnosti a poměru tuku v těle. Zadávání osobních dat není ozvučeno. Tyto váhy nejsou určeny pro ty, kteří používají kardiostimulátor, elektrokardiograf a jiné lékařské přístroje implantované do těla nebo používané jako podpůrná zařízení.

Náročnost obsluhy

Obsluha pomůcek je jednoduchá.

Další informace

Sonda k měření venkovní teploty může být trvale zabudovaná například v dřevěném okenním rámu.

Klíčová slova

 1. Způsob komunikace: hlasový výstup, zvětšení.
 2. Účel použití: poskytnutí informace.
 3. Použitá technologie: elektronika.
 4. Způsob práce: čtení zrakem, poslouchání.
 5. Způsob úhrady kupní ceny: úřady práce; zdravotní pojišťovny, vlastní financování.

Dodavatel

Sestavil: Petr Karásek

9.2 Pomůcky do kuchyně

Základní charakteristika / popis

Kuchyňské váhy umožňují vážit potraviny až do 5kg dle příslušného typu váhy. Naměřené hodnoty jsou zprostředkovány hlasovým výstupem. Některé typy vah jsou doplněny odnímatelnou miskou, jiné mají velký displej. Váhy disponují rovněž funkcí postupného přivažování. Vyrábí se i váha doplněná o mluvící hodiny s datem, funkcí opakování navážené hodnoty a minutníkem do 59 minut.

Náročnost obsluhy

Obsluha pomůcek je jednoduchá.

Klíčová slova

 1. Způsob komunikace: hlasový výstup, čtení zrakem.
 2. Účel použití: sebeobsluha.
 3. Použitá technologie: elektronika.
 4. Způsob práce: čtení zrakem, poslouchání.
 5. Způsob úhrady kupní ceny: úřady práce, vlastní financování.

Dodavatel

Sestavil: Petr Karásek

Kuchyňská váha

Obr.64: Kuchyňská váha s hlasovým výstupem

9.3 Pomůcky pro ruční práce

Základní charakteristika / popis

Skládací a svinovací metry umožňují hrubší měření (číselná stupnice je hmatově značena po centimetrech a decimetrech). Číselnou stupnici na těchto metrech lze pro lepší orientaci dodatečně hmatově označit (například našitím knoflíků různých tvarů, barev a jejich přiřazením odpovídající délkové jednotce na číselné stupnici krejčovského metru). Skládací metry se vyrábějí metrové a dvoumetrové. Velmi přesné měření umožňuje svinovací pásmo s českým hlasovým výstupem. Tyto pomůcku lze využít i jako vodováhu nebo úhloměr.

Vodováha umožňuje zjišťovat sklon plochy bez zrakové kontroly. Na trhu je akustická vodováha a instantní vodováha. Konstrukci instantní vodováhy tvoří 30 cm dlouhá duralová trubka, v níž je uzavřena ocelová kulička. Práce s vodováhou je jednoduchá a překvapivě přesná.

Náročnost obsluhy

Obsluha pomůcek je jednoduchá.

Význam pro studium / pracovní uplatnění

Krejčovský metr je běžnou pomůckou při šití. Metry s přesným rozlišením využijí nevidomí nebo slabozrací kutilové (někteří vyrábí sami nábytek).

Klíčová slova

 1. Způsob komunikace: hlasový výstup, hmatový výstup, čtení zrakem.
 2. Účel použití: měření.
 3. Použitá technologie: mechanika, elektronika.
 4. Způsob práce: čtení zrakem, čtení hmatem, poslouchání.
 5. Způsob úhrady kupní ceny: úřady práce, vlastní financování.

Dodavatel

Sestavil: Petr Karásek

Metry

Vodováha
Obr. 65: Hmatově označený metr, vodováha s akustickým výstupem